Програма медичних гарантій-2021: пропозиції за напрямом психіатрична допомога

До Програми медичних гарантій на наступний рік буде додано новий пакет – “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”.

Дотримання маршрутів пацієнтів з психічними розладами, лікування в амбулаторних умовах пацієнта, індивідуальний план лікування, психологічна підтримка членів родини та навчання технік самодопомоги – про це йшлося на засіданні Робочої групи експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом психіатрична допомога.

Учасники Робочаї групи – провідні фахівці з психіатрії та керівники закладів з надання психіатричної допомоги – обговорили пропозиції для проміжних проєктів специфікацій за пакетами “Стаціонарна психіатрична допомога” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.

Щодо пакету надання стаціонарна психіатрична допомоги було розглянуто та підтримано такі пропозиції:
– забезпечення можливості психіатричного огляду та прийняття рішення про госпіталізацію пацієнта із визначенням індивідуальної програми лікування і реабілітації лікарем-психіатром (лікарем-психіатром дитячим при наданні допомоги дітям);
– співпраця з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службами у справах дітей, територіальними центрами соціального обслуговування населення, сприяння соціальній реінтеграції пацієнтів з розладами поведінки і психіки;
– розробка і дотримання маршрутів пацієнтів для забезпечення наступності у наданні психіатричної допомоги, у співпраці із закладами та установами громад (охорони здоров’я, соціальних служб, екстреної медичної допомоги, поліції, громадських організацій, організацій користувачів послуг);
– розвиток внутрішньої системи контролю якості надання психіатричної допомоги;
– проведення додаткових лабораторних досліджень, відповідно до потреб пацієнтів;
– направлення пацієнта з розладами поведінки і психіки (після завершення стаціонарного етапу лікування) на надання допомоги в амбулаторних умовах, згідно з вимогами чинного законодавства;
– харчування пацієнтів в умовах стаціонару, відповідно до чинних нормативних документів та інші.

Щодо нового пакету у Програмі медичних гарантій – “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами” було прийнято, зокрема, такі пропозиції:
– надання психіатричної допомоги амбулаторно та/або за місцем перебування пацієнта, пов’язаних з профілактикою рецидивів, лікуванням і психосоціальною реабілітацією осіб із тяжкими та/або комплексними порушеннями психічного здоров’я;
– формування із залученням пацієнта та/або його законного представника індивідуального плану лікування і реабілітації з метою досягнення одужання або стійкої ремісії та попередження рецидиву;
– психологічна підтримка членів родини пацієнта, навчання технік самодопомоги, інформування та роз’яснення про проблеми з психічним здоров’ям та їх вплив, психоосвіта та інші науково-обґрунтовані методи;
– комунікація мобільної команди з лікарем первинної медичної допомоги, з яким пацієнт  підписав декларацію;
– виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги у разі потреби в наданні психіатричної допомоги в умовах стаціонару у зв’язку з невідкладним станом людини та інші.

Більшість експертів підтримали вимоги до пакетів з надання психіатричної допомоги. Відкритими до другого раунду засідання, за даним напрямком, лишилася низка питань, зокрема, стосовно кадрового забезпечення у закладах з надання психіатричної допомоги.

Голова Робочої групи за напрямом за напрямом психіатрична допомога кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Пакети, які розглядаються, мають включати такий обсяг послуг до потреб пацієнта та умови закупівлі медичних послуг, які були б якісними та безпечними. На підставі яких могли б працювати психіатричні заклади, задовольняючи необхідне охоплення населення нашої країни. Аби пацієнти у нашій країни не залишилися без психіатричної допомоги. З урахуванням нашого провідного вектору діяльності – думати про пацієнта,  необхідно робити усе, щоб зменшити стигматизацію пацієнтів з психічними розладами.

Саме тому НСЗУ зробить усе, щоб у наступному році максимально наблизити психіатричну допомогу до пацієнта. Крім існуючих пакетів, які зараз удосконалюються, ми пропонуємо медзакладам укласти з нами договір і на пакет «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я». Пацієнти з психічними захворюваннями не мають перебувати у лікарнях довгі місяці, коли вже для цього немає показань. Після завершення курсу лікування вони мають бути виписані з лікарні і продовжити його на амбулаторному рівні під спостереженням сімейного лікаря або психіатра.

З наступного року такі пацієнти матимуть цю можливість.  За необхідності до такого пацієнта може бути направлено мультидисциплінарну мобільну команду, яка надасть допомогу пацієнту вдома. Це також сприятиме зменшенню стигматизації пацієнтів, вони будуть менше соромитись звертатись за допомогою до фахівців”.

Експертні медичні групи працюють за  підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».

Довідка.  У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.

У складі Робочих груп – лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.

Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.

У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.

27 жовтня пройшло перше засідання Робочої медичних експертів з розробки проєктів умов закупівлі медичних послуг та їх специфікацій за напрямом медична допомога при гострому мозковому інсульті.